Tvorba a nastavení webu ve WordPress

Ve fázi výzkumu trhu a přípravy jste zjistili, pro koho web děláte, jaká slova se ve výklenku nejčastějí používají a kdo je vaše konkurence.

V této části naistalujeme a připravíme systém WordPress, abychom ho v další fázi vývoje mohli naplnit obsahem.

V části instalace a nastavení WordPress se zaměříme na tyto 3 cíle:

  • Nalézt vhodné doménové jméno.
  • Zajistit hosting pro webové stránky.
  • Nainstalovat a nakonfigurovat redakční systém WordPress.

1. Vyberte a zaregistrujte vhodné doménové jméno

Ze seznamu slov a frází vyberte ty, která svým zaměřením nejvíce zasahují vaši vybranou tržní niku.

Ze slov vytvořte kombinace 2 až 3 slov, které dávají smysl. Slova zkoušejte zadat do webového prohlížeče a ověřovat, zdali jsou volné. Zkoušejte je s pomlčkou (-), protože fulltextové vyhledávače fráze bez pomlček berou jako jedno slovo. To znamená, že fráze drevene-tocite-schodiste není to samé jako drevenetociteschodiste. Většina lukrativních dvoufrázových domén bude již pravděpodobně obsazena, proto budete muset použít doménu o 3 slovech.

Pokud se budete chystat působit na českém trhu, kupte doménu .CZ. Pokud chcete prorazit v Německu, pořiďte si doménu .DE. Pokud se chystáte pracovat celosvětově na anglicky mluvících trzích, kupte doménu .COM.

Vyberte si a jednu z domén kupte. Pro jistotu kupte verzi i bez pomlček, aby vám ji někdo nekoupil, když dosáhnete úspěchu.

Doménové jméno je výhodné pořídit u společnosti Wedos s.r.o., kde ji nabízí za 151 Kč/rok (vč. DPH).

2. Zajistěte web hosting pro vaše webové stránky

Stejně jako v reálném světě platíte nájem, tak na internetu musíte platit za to, že můžete provozovat webové stránky a zpřístupnit je tak lidem na celém světě.

Zajistěte prostor pro váš web.

Pro hosting doporučuji hostingovou společnost Wedos s.r.o., která nabízí web hosting od 365 Kč/rok (včetně DPH).

3. Nainstalujte a nakonfigurujte systém WordPress

Na hostingu vytvořte databázi, nastavte FTP přístup a proveďte další potřebná nastavení pro instalaci systému WordPress.

Poté naistalujte publikační sytém WordPress. Podrobný návod najdete zde.

4. Nainstalujte a graficky přizpůsobte šablonu WordPress

Vyberte si jednu z volně dostupných šablon, nebo si kupte profesionální WordPress šablonu. Ty mohou být i velmi specificky zaměřené na určitý obor, či typ webu. Pořídit si tak můžete kvalitní a propracované tematické šablony firemních webů, stránek online kurzů, internetových katalogů, členských webů, blogů i prodejních stránek.

Po stažení WordPress šablonu naistalujte, dle technické specifikace dodavatele. 

Pokud chcete šablonu graficky přizpůsobit (změnit barvy, přidat grafické prvky, změnit CSS styly či upravit vzhled a design), nebo ji jinak modifikovat ku obrazu vaší corporate identity, obraťte se na , nebo využijte služeb některého z koderů.

Nakonec nastavte trvalé odkazy pro účinné SEO a web přepněte do režimu, kdy ho nenajdou vyhledávače, aby vám ho vyhledávací roboti neindexovali dříve, než ho spustíte.

5. Doinstalujte rozšiřující funkce a pluginy WordPress

Podle typu webu doinstalujte potřebné funkce, jako jsou fotogalerie, poptávkové formuláře, zabezpečené zóny, rezervační formuláře, kontaktní formuláře, jazykové mutace, slidery a další pluginy WordPress.

WordPress není nejbezpečnější redakční systém, proto nezapomeňte na bezpečnostní pluginy.

Výsledkem bude BETA verze nového webu, připraveného pro tvorbu obsahu.